Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-6.5-64-2
TNM2.5-6.5-64-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-6.5-64-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 64MM
Datasheet Download
TNM2.5-6.5-64-2.pdf
Availability of TNM2.5-6.5-64-2
QUANTITY
TNM2.5-6.5-64-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-6.5-64-2
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-6.5-64-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height2.520" (64.00mm)
Length - Overall2.756" (70.00mm)