Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-12-2
TNM2.5-8-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-12-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 12MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-12-2.pdf
Availability of TNM2.5-8-12-2
QUANTITY
TNM2.5-8-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-12-2
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-12-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.472" (12.00mm)
Length - Overall0.709" (18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-12-2
TNM2.5-8-12-2 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-12-2
HEADER OPEN .018"DIA .600 42POS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN VERT SHRD HEADER GOLD 38POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
CABLE 20AWG PIEZO 2.69MM 1=1M datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf