Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-53-2
TNM2.5-8-53-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-53-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 53MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-53-2.pdf
Availability of TNM2.5-8-53-2
QUANTITY
TNM2.5-8-53-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-53-2
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-53-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height2.087" (53.00mm)
Length - Overall2.323" (59.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-53-2
TNM2.5-8-53-2 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-53-2
Connector Receptacle 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT MLTPLY DAC 20-SOIC datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDCTR T/D 15A 600V datasheet.pdf
DSUB 5W5 F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf