Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-74-1
TNM2.5-8-74-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-74-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 74MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-74-1.pdf
Availability of TNM2.5-8-74-1
QUANTITY
TNM2.5-8-74-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-74-1
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-74-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height2.913" (74.00mm)
Length - Overall2.913" (74.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-74-1
TNM2.5-8-74-1 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-74-1
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
ACCY OPTICAL MOUSE CLIP SS BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS R/A 10MM datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 62POS datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf