Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-6.5-41-3
TNM3-6.5-41-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-6.5-41-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 41MM
Datasheet Download
TNM3-6.5-41-3.pdf
Availability of TNM3-6.5-41-3
QUANTITY
TNM3-6.5-41-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-6.5-41-3
Internal Part NumberEIS-TNM3-6.5-41-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height1.614" (41.00mm)
Length - Overall2.087" (53.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-6.5-41-3
TNM3-6.5-41-3 Details Description
Related parts for TNM3-6.5-41-3
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING W/TH 24DIP datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 210MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
4P MOD2 STIFT LEI datasheet.pdf
6071511 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf