Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-6.5-55-3
TNM3-6.5-55-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-6.5-55-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 55MM
Datasheet Download
TNM3-6.5-55-3.pdf
Availability of TNM3-6.5-55-3
QUANTITY
TNM3-6.5-55-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-6.5-55-3
Internal Part NumberEIS-TNM3-6.5-55-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall2.638" (67.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-6.5-55-3
TNM3-6.5-55-3 Details Description
Related parts for TNM3-6.5-55-3
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.3V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 5KV AXIAL datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 60A SOT227 datasheet.pdf