Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-8-10-1
TNM3-8-10-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-8-10-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 10MM
Datasheet Download
TNM3-8-10-1.pdf
Availability of TNM3-8-10-1
QUANTITY
TNM3-8-10-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-8-10-1
Internal Part NumberEIS-TNM3-8-10-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.394" (10.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-8-10-1
Related LinksTNM3-, TNM3-8-10-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM3-8-10-1 Details Description
Related parts for TNM3-8-10-1
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ EXT 44PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 64X36X2 15NS 132PQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
CBL TIE MNT .25"DIA .31"W WHITE datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 22.9PF SMD datasheet.pdf