Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-8-19-2
TNM3-8-19-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-8-19-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 19MM
Datasheet Download
TNM3-8-19-2.pdf
Availability of TNM3-8-19-2
QUANTITY
TNM3-8-19-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-8-19-2
Internal Part NumberEIS-TNM3-8-19-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.748" (19.00mm)
Length - Overall0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-8-19-2
Related LinksTNM3-, TNM3-8-19-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM3-8-19-2 Details Description
Related parts for TNM3-8-19-2
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SHELF FIXED 17.8X17.8X1.3" BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf