Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-8-43-3
TNM3-8-43-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-8-43-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 43MM
Datasheet Download
TNM3-8-43-3.pdf
Availability of TNM3-8-43-3
QUANTITY
TNM3-8-43-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-8-43-3
Internal Part NumberEIS-TNM3-8-43-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.693" (43.00mm)
Length - Overall2.165" (55.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-8-43-3
Related LinksTNM3-, TNM3-8-43-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM3-8-43-3 Details Description
Related parts for TNM3-8-43-3
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT DIPOLE WCR 2.5GHZ RG113 IPEX datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf