Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-8-60-3
TNM3-8-60-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-8-60-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 60MM
Datasheet Download
TNM3-8-60-3.pdf
Availability of TNM3-8-60-3
QUANTITY
TNM3-8-60-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-8-60-3
Internal Part NumberEIS-TNM3-8-60-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height2.362" (60.00mm)
Length - Overall2.835" (72.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-8-60-3
Related LinksTNM3-, TNM3-8-60-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM3-8-60-3 Details Description
Related parts for TNM3-8-60-3
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPST 75OHM 6-DFN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf