Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM4-8-18-1
TNM4-8-18-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM4-8-18-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 18MM
Datasheet Download
TNM4-8-18-1.pdf
Availability of TNM4-8-18-1
QUANTITY
TNM4-8-18-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM4-8-18-1
Internal Part NumberEIS-TNM4-8-18-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.709" (18.00mm)
Length - Overall0.709" (18.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM4-8-18-1
Related LinksTNM4-, TNM4-8-18-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM4-8-18-1 Details Description
Related parts for TNM4-8-18-1
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 15W datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 600W datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE SOFT FAST 30A TO-247 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.3A 132 MOHM SMD datasheet.pdf
60UF 25V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf