Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-27-1
TNM6-12.7-27-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-27-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 27MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-27-1.pdf
Availability of TNM6-12.7-27-1
QUANTITY
TNM6-12.7-27-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-27-1
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-27-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height1.063" (27.00mm)
Length - Overall1.062" (26.97mm) 1 1/16"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-27-1
TNM6-12.7-27-1 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-27-1
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BACKPLANE VME 64X3SLOT J1/J2/P0 datasheet.pdf
CHASSIS 8X16.6X1.75" BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 715 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 412 I/O 676FBGA datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 17.78MM datasheet.pdf