Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-27-3
TNM6-12.7-27-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-27-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 27MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-27-3.pdf
Availability of TNM6-12.7-27-3
QUANTITY
TNM6-12.7-27-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-27-3
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-27-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height1.063" (27.00mm)
Length - Overall2.063" (52.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-27-3
TNM6-12.7-27-3 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-27-3
JUMPER-H1506TR/A3049N/H1504TR 5" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.125A datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B22, AFS S4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.15A datasheet.pdf