Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-37-1
TNM6-12.7-37-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-37-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 37MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-37-1.pdf
Availability of TNM6-12.7-37-1
QUANTITY
TNM6-12.7-37-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-37-1
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-37-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height1.457" (37.00mm)
Length - Overall1.457" (37.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-37-1
TNM6-12.7-37-1 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-37-1
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #8 datasheet.pdf
CAP MICA 2200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 43.8V 17.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf