Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-55-3
TNM6-12.7-55-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-55-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 55MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-55-3.pdf
Availability of TNM6-12.7-55-3
QUANTITY
TNM6-12.7-55-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-55-3
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-55-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall3.165" (80.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-55-3
TNM6-12.7-55-3 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-55-3
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26-AWG TIN datasheet.pdf
RES 107 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO263-3L datasheet.pdf