Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-15.9-79-3
TNM8-15.9-79-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-15.9-79-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 79MM
Datasheet Download
TNM8-15.9-79-3.pdf
Availability of TNM8-15.9-79-3
QUANTITY
TNM8-15.9-79-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-15.9-79-3
Internal Part NumberEIS-TNM8-15.9-79-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.626" (15.90mm)
Between Board Height3.110" (79.00mm)
Length - Overall4.213" (107.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-15.9-79-3
TNM8-15.9-79-3 Details Description
Related parts for TNM8-15.9-79-3
MOSFET 2N-CH 30V 2.4A MICRO8 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 2.4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY 800VAC 5A POWER I4-PAC datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 9pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V Y5U 1812 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 15 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SKT datasheet.pdf