Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-101-1
TNM8-19-101-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-101-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 101MM
Datasheet Download
TNM8-19-101-1.pdf
Availability of TNM8-19-101-1
QUANTITY
TNM8-19-101-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-101-1
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-101-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height3.976" (101.00mm)
Length - Overall3.976" (101.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-101-1
TNM8-19-101-1 Details Description
Related parts for TNM8-19-101-1
CONN JACKSCREW LONG FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 34POS SHROUDED datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf