Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-55-3
TNM8-19-55-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-55-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 55MM
Datasheet Download
TNM8-19-55-3.pdf
Availability of TNM8-19-55-3
QUANTITY
TNM8-19-55-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-55-3
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-55-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall3.268" (83.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-55-3
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-55-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-55-3 Details Description
Related parts for TNM8-19-55-3
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 12MM PREWIRED MOD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 0.4A/0.2A US6 datasheet.pdf