Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-60-1
TNM8-19-60-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-60-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 60MM
Datasheet Download
TNM8-19-60-1.pdf
Availability of TNM8-19-60-1
QUANTITY
TNM8-19-60-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-60-1
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-60-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height2.362" (60.00mm)
Length - Overall2.362" (60.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-60-1
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-60-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-60-1 Details Description
Related parts for TNM8-19-60-1
PTC RESETTABLE 250MA 24V RAD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG M12 4POS QUICKON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEAT SHRINK CLEAR .09" datasheet.pdf
MOD IGBT SLLIMM 15A 600V 25SDIP datasheet.pdf