Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-73-1
TNM8-19-73-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-73-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 73MM
Datasheet Download
TNM8-19-73-1.pdf
Availability of TNM8-19-73-1
QUANTITY
TNM8-19-73-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-73-1
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-73-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height2.874" (73.00mm)
Length - Overall2.874" (73.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-73-1
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-73-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-73-1 Details Description
Related parts for TNM8-19-73-1
JUMPER-H1502TR/A3048G/H1500TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 208 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN MINI SAS CAGE 1X4 R/A SMT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.2A 154 MOHM datasheet.pdf
MALE INSULBUSHING MACHIN datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf