Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-74-1
TNM8-19-74-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-74-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 74MM
Datasheet Download
TNM8-19-74-1.pdf
Availability of TNM8-19-74-1
QUANTITY
TNM8-19-74-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-74-1
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-74-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height2.913" (74.00mm)
Length - Overall2.913" (74.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-74-1
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-74-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-74-1 Details Description
Related parts for TNM8-19-74-1
IC BACKUP BATT CNTRLR 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 6A 30W TO220 datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HDR STR SNGL 0.100" SMT DP datasheet.pdf
TIE MNT THREADED STUD 1/4" M6 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 14MHZ 18PF SMD datasheet.pdf