Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-86-3
TNM8-19-86-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-86-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 86MM
Datasheet Download
TNM8-19-86-3.pdf
Availability of TNM8-19-86-3
QUANTITY
TNM8-19-86-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-86-3
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-86-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height3.386" (86.00mm)
Length - Overall4.488" (114.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-86-3
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-86-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-86-3 Details Description
Related parts for TNM8-19-86-3
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX5080 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-20 AWG GOLD datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-MICR-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 450 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf