Vishay/Dale TNPU060312K0BZEN00
TNPU060312K0BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060312K0BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060312K0BZEN00.pdf
Availability of TNPU060312K0BZEN00
QUANTITY
TNPU060312K0BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060312K0BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060312K0BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060312K0BZEN00
Related LinksTNPU06031, TNPU060312K0BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060312K0BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060312K0BZEN00
BOX PLASTIC GRAY 9.6"L X 6.4"W datasheet.pdf
ICL 3 OHM 20% 5A 13MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EYELET .055" TO .040" PKG/1000 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 171A SO-8FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf