Vishay/Dale TNPU0603140RBZEN00
TNPU0603140RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0603140RBZEN00
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU0603140RBZEN00.pdf
Availability of TNPU0603140RBZEN00
QUANTITY
TNPU0603140RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0603140RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0603140RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0603140RBZEN00
Related LinksTNPU06031, TNPU0603140RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0603140RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0603140RBZEN00
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.35A 119 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PWR SUP 1000W TH datasheet.pdf
CARD GUIDE 8.24" RED datasheet.pdf