Vishay/Dale TNPU0603160RBZEN00
TNPU0603160RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0603160RBZEN00
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU0603160RBZEN00.pdf
Availability of TNPU0603160RBZEN00
QUANTITY
TNPU0603160RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0603160RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0603160RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0603160RBZEN00
Related LinksTNPU06031, TNPU0603160RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0603160RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0603160RBZEN00
HDI RECP ASSY 4 ROW 588 POS datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3600 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 6MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS 3A datasheet.pdf