Vishay/Dale TNPU060317K8AZEN00
TNPU060317K8AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060317K8AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060317K8AZEN00.pdf
Availability of TNPU060317K8AZEN00
QUANTITY
TNPU060317K8AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060317K8AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060317K8AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060317K8AZEN00
Related LinksTNPU06031, TNPU060317K8AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060317K8AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060317K8AZEN00
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.2 OHM 0606 datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf