Vishay/Dale TNPU06031K47AZEN00
TNPU06031K47AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU06031K47AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.47K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU06031K47AZEN00.pdf
Availability of TNPU06031K47AZEN00
QUANTITY
TNPU06031K47AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU06031K47AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU06031K47AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU06031K47AZEN00
Related LinksTNPU06031, TNPU06031K47AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU06031K47AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU06031K47AZEN00
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16A PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf