Vishay/Dale TNPU06035K10BZEN00
TNPU06035K10BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU06035K10BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU06035K10BZEN00.pdf
Availability of TNPU06035K10BZEN00
QUANTITY
TNPU06035K10BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU06035K10BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU06035K10BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU06035K10BZEN00
Related LinksTNPU06035, TNPU06035K10BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU06035K10BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU06035K10BZEN00
IDC CABLE - MDN36K/MC37M/MDN36K datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.64V SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 80-LQFP datasheet.pdf
HEATSHRINK HEAVY DUTY BRKOUT BOO datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 95MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
BNC R/A CRIMP PLUG FOR 735A datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf