Vishay/Dale TNPU0805118KBZEN00
TNPU0805118KBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805118KBZEN00
Brief Description
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805118KBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805118KBZEN00
QUANTITY
TNPU0805118KBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805118KBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805118KBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805118KBZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU0805118KBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805118KBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805118KBZEN00
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1000W datasheet.pdf
IC LIU T1/J1 5V 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH SPST 5 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 168 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf