Vishay/Dale TNPU0805140RBZEN00
TNPU0805140RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805140RBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805140RBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805140RBZEN00
QUANTITY
TNPU0805140RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805140RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805140RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805140RBZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU0805140RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805140RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805140RBZEN00
RES SMD 25.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf