Vishay/Dale TNPU0805182KBZEN00
TNPU0805182KBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805182KBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805182KBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805182KBZEN00
QUANTITY
TNPU0805182KBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805182KBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805182KBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805182KBZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU0805182KBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805182KBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805182KBZEN00
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf