Vishay/Dale TNPU0805196RAZEN00
TNPU0805196RAZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805196RAZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805196RAZEN00.pdf
Availability of TNPU0805196RAZEN00
QUANTITY
TNPU0805196RAZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805196RAZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805196RAZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805196RAZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU0805196RAZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805196RAZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805196RAZEN00
MCU 8BIT 1K FLASH 16DIP datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 634 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR LGHT CURTAIN 3M 5M CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 9POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf