Vishay/Dale TNPU08051K10AZEN00
TNPU08051K10AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08051K10AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08051K10AZEN00.pdf
Availability of TNPU08051K10AZEN00
QUANTITY
TNPU08051K10AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08051K10AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08051K10AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08051K10AZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU08051K10AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08051K10AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08051K10AZEN00
FERRITE BEADCORE L/F EMI 19.00MM datasheet.pdf
RES 1 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-SC 12-PLEX datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 5POS 12' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.88V 500MW SOD80 datasheet.pdf