Vishay/Dale TNPU08051K20BZEN00
TNPU08051K20BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08051K20BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08051K20BZEN00.pdf
Availability of TNPU08051K20BZEN00
QUANTITY
TNPU08051K20BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08051K20BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08051K20BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08051K20BZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU08051K20BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08051K20BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08051K20BZEN00
RES SMD 300 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 2012 datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf