Vishay/Dale TNPU08051K58BZEN00
TNPU08051K58BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08051K58BZEN00
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08051K58BZEN00.pdf
Availability of TNPU08051K58BZEN00
QUANTITY
TNPU08051K58BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08051K58BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08051K58BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08051K58BZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU08051K58BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08051K58BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08051K58BZEN00
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 25 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONTACT SKT 4-6AWG SZ4 CRMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
COMBO 8W8 M PCR/A G HP T datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf