Vishay/Dale TNPU08051K58BZEN00
TNPU08051K58BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08051K58BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08051K58BZEN00.pdf
Availability of TNPU08051K58BZEN00
QUANTITY
TNPU08051K58BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08051K58BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08051K58BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08051K58BZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU08051K58BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08051K58BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08051K58BZEN00
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HDIP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf