Vishay/Dale TNPU0805237RBZEN00
TNPU0805237RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805237RBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805237RBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805237RBZEN00
QUANTITY
TNPU0805237RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805237RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805237RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805237RBZEN00
Related LinksTNPU08052, TNPU0805237RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805237RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805237RBZEN00
SWITCH THUMBWHL GRAY BACK MNT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 48-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 33V 9A TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
INSERT TOOL M81969/17-07 RV B datasheet.pdf
CONV DC/DC 2.67A 15V datasheet.pdf