Vishay/Dale TNPU0805240RAZEN00
TNPU0805240RAZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805240RAZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805240RAZEN00.pdf
Availability of TNPU0805240RAZEN00
QUANTITY
TNPU0805240RAZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805240RAZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805240RAZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805240RAZEN00
Related LinksTNPU08052, TNPU0805240RAZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805240RAZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805240RAZEN00
CONN RECEPT PIN .015-.025".160" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V TO-270-2 GW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2M OHM 16DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf