Vishay/Dale TNPU0805294RBZEN00
TNPU0805294RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805294RBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805294RBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805294RBZEN00
QUANTITY
TNPU0805294RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805294RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805294RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805294RBZEN00
Related LinksTNPU08052, TNPU0805294RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805294RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805294RBZEN00
CONN PLUG 60POS TOP 4.5MM GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.51 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC XMITTER 433MHZ ASK/FSK 10QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W T18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf