Vishay/Dale TNPU08052K26BZEN00
TNPU08052K26BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08052K26BZEN00
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08052K26BZEN00.pdf
Availability of TNPU08052K26BZEN00
QUANTITY
TNPU08052K26BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08052K26BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08052K26BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08052K26BZEN00
Related LinksTNPU08052, TNPU08052K26BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08052K26BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08052K26BZEN00
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
NPN PHOTOTRANSISTOR 800NM TO-18 datasheet.pdf
SENSOR 0.3PSIG 4V DUAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf