Vishay/Dale TNPU080536K0AZEN00
TNPU080536K0AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU080536K0AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU080536K0AZEN00.pdf
Availability of TNPU080536K0AZEN00
QUANTITY
TNPU080536K0AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU080536K0AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU080536K0AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU080536K0AZEN00
Related LinksTNPU08053, TNPU080536K0AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU080536K0AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU080536K0AZEN00
IC REG LDO 5V 0.25A DDPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
REFLECTIVE TAPE-25 X 5000MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 47 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf