Vishay/Dale TNPU08055K10AZEN00
TNPU08055K10AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08055K10AZEN00
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08055K10AZEN00.pdf
Availability of TNPU08055K10AZEN00
QUANTITY
TNPU08055K10AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08055K10AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08055K10AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08055K10AZEN00
Related LinksTNPU08055, TNPU08055K10AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08055K10AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08055K10AZEN00
IC FLASH 2MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 3K/1KCT IMPED datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.32V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN MALE 7POS INLINE STRGHT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf