Vishay/Dale TNPU08055K76BZEN00
TNPU08055K76BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08055K76BZEN00
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08055K76BZEN00.pdf
Availability of TNPU08055K76BZEN00
QUANTITY
TNPU08055K76BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08055K76BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08055K76BZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08055K76BZEN00
Related LinksTNPU08055, TNPU08055K76BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08055K76BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08055K76BZEN00
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE 6POS SINGLE BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 315MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 175.5X107.2MM 48VDC datasheet.pdf