Vishay/Dale TNPU1206120KBZEN00
TNPU1206120KBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206120KBZEN00
Brief Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206120KBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206120KBZEN00
QUANTITY
TNPU1206120KBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206120KBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206120KBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206120KBZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU1206120KBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206120KBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206120KBZEN00
FILTER LINE 5.6MH 3.5A VERTICAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CET 3 POS ASSY FOR JPT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf