Vishay/Dale TNPU1206160KBZEN00
TNPU1206160KBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206160KBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206160KBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206160KBZEN00
QUANTITY
TNPU1206160KBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206160KBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206160KBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206160KBZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU1206160KBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206160KBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206160KBZEN00
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf