Vishay/Dale TNPU1206160RBZEN00
TNPU1206160RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206160RBZEN00
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206160RBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206160RBZEN00
QUANTITY
TNPU1206160RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206160RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206160RBZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206160RBZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU1206160RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206160RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206160RBZEN00
CAP CER 100PF 6.3KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS R/A datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 6A TO-220 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 1A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf