Vishay/Dale TNPU1206162RBZEN00
TNPU1206162RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206162RBZEN00
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206162RBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206162RBZEN00
QUANTITY
TNPU1206162RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206162RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206162RBZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206162RBZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU1206162RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206162RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206162RBZEN00
JUMPER-H1502TR/A3049B/H1500TR 8" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 80V POWERMITE datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANG DUAL 8CH 16SOIC datasheet.pdf
SIGNAL HOUSING 5 POS datasheet.pdf