Vishay/Dale TNPU12061K15AZEN00
TNPU12061K15AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU12061K15AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15KOHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU12061K15AZEN00.pdf
Availability of TNPU12061K15AZEN00
QUANTITY
TNPU12061K15AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU12061K15AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU12061K15AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU12061K15AZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU12061K15AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU12061K15AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU12061K15AZEN00
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SCR NON-ISOLATED 800V 25A D2 PAK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 6POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EE XP-E GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
37POS M R/A .590 370PF FILTER datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf