Vishay/Dale TNPU12061K40AZEN00
TNPU12061K40AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU12061K40AZEN00
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU12061K40AZEN00.pdf
Availability of TNPU12061K40AZEN00
QUANTITY
TNPU12061K40AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU12061K40AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU12061K40AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU12061K40AZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU12061K40AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU12061K40AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU12061K40AZEN00
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW SNAP ACTION MINIATURE 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf