Vishay/Dale TNPU12061K62AZEN00
TNPU12061K62AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU12061K62AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62KOHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU12061K62AZEN00.pdf
Availability of TNPU12061K62AZEN00
QUANTITY
TNPU12061K62AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU12061K62AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU12061K62AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU12061K62AZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU12061K62AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU12061K62AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU12061K62AZEN00
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
UPM EXPANDED PIN ASSEMBLY datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf